Магдебург (Германия) қаласындағы Отто фон Герике университетінде халықаралық жобасының қазақстандық қатысушылары үшін оқытудың кезекті күні

21.06.2022 Магдебург (Германия) қаласындағы Отто фон Герике университетінде Еуропалық Одақтың Эразмус+ бағдарламасымен қаржыландырылатын 618835-EPP-1-2020-1-KZ-EPPKA2-CBHE-SP Kazdual "Inplementing Dual System in Kazakhstan" (Қазақстанда дуальды жүйені енгізу) халықаралық жобасының қазақстандық қатысушылары үшін оқытудың кезекті күні.

Тироль (Австрия) жоғары педагогикалық мектебінің тренерлері М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университетінің, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің, Академик Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің, Шәкәрім атындағы Семей университеттің, Қарағанды жоғары политехникалық колледжінің, Семей электротехникалық колледждің қатысушыларын кәсіпорындар/компаниялар және университеттер/колледждер арасындағы ынтымақтастықтың мотивациялық аспектілерімен, оқу орны мен компанияда дуалды студенттерді қолдау Концепциясын әзірлеуге ықпал ететін факторлармен таныстырды. Тренинг барысында қолдау Концепциясын әзірлеу компаниялар мен университеттің бірлескен міндеті болып табылатындығына баса назар аударылды. Студенттерді қолдаудың құжатпен ресімделген Концепциясының болуы дуальді оқыту бағдарламаларын іске асыру үшін міндетті шарт болып табылады. Гессердің (2018) айтуынша, қолдау Концепциясы бірнеше функцияларды немесе субъектілерді сипаттайды.

Сонымен қатар, дуальды білім берудің маңызды элементі – бұл университет пен компания арасындағы ақпарат, байланыс және үйлестіру үшін жауап беретін тұрақты комитет. Ұйымдастырушылық үйлестіру қос оқыту бағдарламасының сәтті болуының қажетті шарты болып саналады. Модуль соңында тренингке қатысушылар үшін дуальді оқыту бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті университетте/колледжде және серіктестік компанияда ұйымдық инфрақұрылымды талқылау бойынша топтарда жұмыс ұйымдастырылды. Топтық жұмыс нәтижелерінің презентациялары KazDual жобасына қатысатын жоғары оқу орындары мен колледждерге арналған дуальді оқытудың ұйымдастырушылық инфрақұрылымының графикалық бейнелерін, ұйымдастырушылық инфрақұрылымның барлық элементтерінің функцияларын және олардың өзара іс-қимыл нысандарын сипаттауды қамтыды.

Өткізілген тренингтің екінші бөлімі Кәсіпкерлер палатасымен ынтымақтастық мәселелеріне, соның ішінде компаниялар мен университеттер/колледждер арасындағы ынтымақтастықтың мотивациялық аспектілеріне, жұмысқа орналасу мүмкіндіктеріне арналды. Тренингке қатысушылар кәсіпкерлер палатасының білім беру жүйесіне әсер етуінің негізгі себептерін талқылады.