Kazdual жобасы бойынша Еуропада каскадты оқытуды жалғастыру. Инсбруктегі Тироль педагогикалық университетіндегі (Австрия) тренерлер тренингі

Erasmus+ бағдарламасы KazDual - "Қазақстанда дуальды жүйені енгізу" жобасының жұмыс тобы 2022 жылдың 27 маусымында Инсбруктегі Тироль педагогикалық университетіне (Австрия) тренингке келді. Қазақстан командасының атынан М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті, Академик Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті, Шәкәрім атындағы университет, Қарағанды жоғары политехникалық колледжі және Семей қаласының электротехникалық колледжі қатысты.

Тренингтердің бірінші күні қазақстандық жоба командасын Инсбруктегі Тироль педагогикалық университетінің (Австрия) KazDual жобасының жетекшісі, доктор Регина Матис және жоба командасының мүшесі Ингрид Хотарек қарсы алды, олар қатысушыларды тренинг бағдарламасымен таныстырды.

Жоба командасы оқу мақсаттары бойынша екі топқа бөлінді:

1-топ – дуальды білім беру моделін әзірлеу және іске асыру бойынша тренерлер тренингі.

2-топ - кәсіпорын басшылары жаттықтырушыларының және өндіруші-жаттықтырушылардың тренерлері

1-топта Магдебургтегі Отто фон Герике университетінің (Германия) жоба тренерлері, гуманитарлық ғылымдар факультеті кәсіптік білім беру және адами ресурстарды дамыту кафедрасының жоба үйлестірушісі, доктор Юлия Непомнящая және доктор Ольга Зехель оқу бағдарламаларының негізгі модельдерін және олардың негізгі тұжырымдамалық айырмашылықтарын, оқыту бағдарламаларын әзірлеудің негізгі кезеңдерін, сараптамалық сұхбат, ашық пікірталастар мен байқауларды біріктіру негізіндегі жұмыс процестерін талдау қағидаттарын ұсынды.

Кейіннен DACUM әдісі, DACUM әдісін қолданудағы негізгі қателіктерді талдау, DACUM әдісінің логикалық алғышарттары, DACUM кезеңдері ұсынылды. Тренингке қатысушылардың үлкен қызығушылығын лауазымдар мен оқу бағдарламаларының бейіндерін әзірлеу, жұмыс саласы мен тиісті міндеттердің матрицасын жасау сияқты мәселелер тудырды.

Сондай-ақ, Германия экономикасының жоғары оқу орындарының білікті түлектеріне деген қажеттіліктеріне, кадрлар тапшылығының себептеріне талдау жасалды, еңбек нарығы мен білім беру саласының өзара іс-қимыл модельдері көрсетілді, өңірлік ерекшеліктерді, оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде еңбек нарығының сұраныстарын есепке алу мәселелері, оқыту бейінін әзірлеу рәсімдері талқыланды.

Тренинг барысында қатысушылар ықтимал еңбек жағдайларына талдау жүргізді; қазақстандық жоғары оқу орындары мен колледждердің дуальды оқыту бағдарламаларын іске асырудағы өз тәжірибесімен таныстырды.

Тренингке қатысушыларда оқу бағдарламаларының әртүрлі модельдерін, қабылдаулар мен тәуекелдерді қолдану мүмкіндіктері; дуальды-бағдарланған бағдарламалардың “таза” дуальды бағдарламалардан айырмашылықтары бойынша сұрақтар туындады.

Тренингтің соңғы тұсаукесерінде келесі мәселелер талқыланды:

1) жұмыс процесіне, жұмыс міндеттеріне бағытталған дидактика.

2) кәсіби құзыреттілік және кәсіби оқу бағдарламалары.

3) оқыту саласына бағытталған оқу бағдарламалары.

4) әрекетке бағытталған оқыту әдістері.

Жұмыс күні сұрақтар мен ұсыныстарды белсенді талқылаумен аяқталды: Дуальды оқыту барлық білім беру бағдарламаларына сәйкес келе ме? Пәнді қайта тапсырмай колледжден бакалавриатқа қалай түсуге болады?

2-ші топта жаттықтырушы Регина Матис әр түрлі стейкхолдерлерде - тренингке қатысушыларда: жоғары оқу орындарының, колледждердің басшыларында, өндірістік оқытушыларда дуальды білім берудің ұғымдық аппаратын қалыптастырды. Доктор Регине ішкі және сыртқы мотивация, қысқартылған жұмыс, студенттерге бағытталған білім, метақұзыреттілік, оның ішінде бейімделу мен хабардарлық ұғымдарының теориялық негіздерін ұсынды. Практикалық жұмыс барысында тренингтің әрбір қатысушысы өзінің кәсіби қызметіне қатысты осы теорияны қолдануға рефлексия беруге мүмкіндік алды.

Тренингке қатысушылардың белсенді пікірталастары дуальды білім берудің өзектілігінің және мамандарды даярлаудың икемді бағдарламаларын зерделеу мен әзірлеуде халықаралық ғылыми коллаборацияның маңыздылығының дәлелі болып табылады.