Бүгінгі тренинг мемлекеттік және жеке меншік сектормен ынтымақтастыққа және олардың арасында шарттар жасасуға арналған

Аталған тақырып дуальды оқытуды (ДО) ұйымдастыру шеңберінде ерекше қызығушылық тудырады. Профессор Кристин Бригс Германияның кейсті дуальды оқытуды дамытудың оң тәжірибесі ретінде ұсынды, онда 2 жылдан 3 жылға дейін созылатын дуальды оқыту арқылы мамандық алудың ерекше тәсілі бар. Елдегі жауапкершілік Федералды министрліктер, жер министрліктері, жұмыс берушілер қауымдастығы және кәсіподақтар мүдделі мемлекеттік және жеке сектор арасында бөлінеді. Тыңдаушыларды қызықтырған негізгі мәселе, әрине, ДО-ны заңнамалық деңгейде реттеу болды. Германияның Кәсіптік оқытудың дуальды жүйесінің құқықтық базасы кәсіптік білім беру туралы Заңға және қолөнер мен кәсіптерді реттеу Кодексіне негізделген. Бұл екі құжат Кәсіптік оқыту үшін жағдай жасауды және емтихандар жүйесін қоса алғанда, кәсіпорындарда дуальды оқытудың бір бөлігі үшін іргелі стандарттарды белгілейді.

Профессор Бригс атап өткендей, компаниялар дуальды оқытуға инвестиция салуға дайын болуы үшін олар мұндай қатысудың олар үшін қосымша артықшылықтары бар екеніне сенімді болуы керек. Экономикалық мүдделер басты өлшем болып табылады. Стэкхолдер дуальды оқытудың мақсаты мен маңыздылығына сенімді болуы керек. Қатысушылардың назарын Германияның кейстері өзіне аударды, онда мемлекет диалогтық форумдар ұйымдастырады, бизнес, әлеуметтік серіктестер, азаматтық қоғам келісімге келеді. Жұмыс берушілер мен кәсіподақтар бірлесіп мектепте оқытудың бір бөлігін келісетін кәсіпорында оқытудың бір бөлігі үшін ең төменгі стандарттарды әзірлейді. Мектепке дейінгі ұйымдарды қаржыландыру шеңберінде негізгі салымды оқытуды ұсынатын компаниялар енгізеді.

Тұтастай алғанда, осы тетіктен процестің барлық қатысушылары ұтады: мемлекеттік басқару кәсіптік оқытуға арналған шығындарды азайтады, жұмыссыздық деңгейі төмендейді; компаниялар ДО-ны ұстауға және ұйымдастыруға әсер етеді, персоналды тартуға арналған төмен шығындарды тартады және оларға білікті қызметкерлер кепілді түрде келеді; білім алушылар мамандық алады, оқиды (30% - колледжде оқу және 70% - компания ішінде) еңбек нарығымен байланысты, белгілі бір жалақы мен әлеуметтік дағдыларды алады.

Аттестаттау емтихандарына келетін болсақ, Германияда дуальды жүйеде оларды өткізуге арналған 2 модель бар (аралық емтихандар/бітіру (теориялық және практикалық білімді тексеру), аттестаттау емтихандары (бүкіл оқу кезеңі үшін білімді тексеру).

Сонымен қатар, профессор Бригс келісім-шарт жасасу кезіндегі Форс-мажор жағдайларын нақты белгілеп, осы құжатта нақты көрсетілуі керек Форс-мажордың салдарына назар аударды, ал Германияның осы күтпеген жағдайға қатысты заңдары келтірілген.

Тақырыптың жалғасында Ольга Зехель өзінің "ЖОО-да дуальды оқыту - емтихан ерекшеліктері" дәрісінде дуальды оқытуды ұйымдастырудың (ЖОО+мамандық), оның құрылымын, оқу бағдарламасының құрылымын (міндетті модульдер, таңдау бойынша модульдер) мысалға келтірді. Тыңдаушылардың ерекше қызығушылығы триальдық оқыту болды, онда студенттер екі емес, үш дәреже алады, яғни студенттер оқу кезеңінде (4,5-5 жыл) кәсіптік білім беру саласындағы кәсіптердің бірі бойынша кәсіптік даярлықтан өтеді, одан кейін таңдаған мамандығы бойынша шебер болу және басқару саласында бакалавр дәрежесін алу үшін бизнеспен айналысу мамандығы бойынша, мысалы, "Кәсіптік білім беру саласындағы басқару" мамандығында оқиды. Осы үш дәрежені алғаннан кейін бітірушілерге жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін бірден басшылық лауазымда кәсіби мансабын бастауға мүмкіндік беріледі. Жалпы алғанда, студенттер 2,5 жыл компания жанында оқиды, өнеркәсіптік палатада емтихан тапсырады және кәсіби білім туралы Сертификат (бұл мемлекет мойындаған куәлік) алады.